تبلیغات
پژوهش نگار پژوهش نگار - معنای برخی گردهمایی ها
یکشنبه 14 اردیبهشت 1393

معنای برخی گردهمایی ها

   نگارش و انتخاب توسط: محمد هاشمی    

۱-  کنفرانس ( Conference )

 کنفرانس از لفظ لاتین ( Conferancia ) گرفته شده و در اصل به معنی مقایسه است اما اصطلاحاً به مجالسی اطلاق می‌شود که در آن عده‌ای گرد هم می‌آیند و برای حل مسائل گوناگون به گفت‌و‌گو پردازند، خواه این مسائل مربوط به امور علمی باشد، خواه اجتماعی یا اقتصادی.

ضمناً به جلساتی که برای تنویر افکار مردم دایر می‌شود و در آن شخص منحصراً درباره یک مساله علمی یا اجتماعی یا اقتصادی سخنرانی می‌کند، کنفرانس می‌گویند.

همچنین جلسه‌ای را که شخصیتی به سئوالات روزنامه‌نگاران یا نمایندگان خبرگزاری‌ها پاسخ دهد، کنفرانس مطبوعاتی می‌گویند

۲-  کنگره ( Congres )

کنگره از کلمه لاتین ( Congressues ) گرفته شده و در زبان فرانسه و  همچنین انگلیسی     ( Congres ) به معنی مجلس و مجمع است.

لکن در مفهوم خاص خود به تجمعی گفته   می‌شود که برای مشورت به وجود آید.

بنابراین لفظ کنگره را می‌توان به مجامعی اطلاق کرد که در آن افرادی گرد هم آیند و پیرامون موضوعی که مربوط به منافع عمومی و مسائل مشترک آنان است، تبادل‌نظر کنند و به بحث و گفت و‌گو پردازند.

از این نظر تجمعی که برای طرح مسائل علمی و ادبی تشکیل می شود با جلساتی که جهت بررسی مطالب سیاسی و اجتماعی منعقد می‌گردد، تفاوتی ندارد و همه‌ی آن‌ها کنگره نامیده می‌شود.

با تمام این احوال لفظ کنگره تا کنون همواره بدین صورت و به معنی عام استعمال نشده و بیشتر در مواردی بکار رفته است که عده‌ای از سیاستمداران با اختیار تام گرد آمده و درباره یک مسئله بسیار مهم سیاسی از قبایل عقد قراردادهای بین‌المللی مثل خاتمه دادن به دوران جنگ و خونریزی و برقرار کردن صلح و همچنین تقویت قوانینی که بتواند حقوق بشر را تضمین کند، به گفت‌وگو و تبادل‌نظر پرداخته‌اند.

از میان بسیاری از کنگره‌هایی که درباره‌ی این مسائل تشکیل شده است می توان به عنوان نمونه از کنگره وین ( ۱۵- ۱۸۱۴ ) که منجر به عقد قراردادی برای اتحاد اروپا گردید.
 همچنین کنگره پاریس (سال ۱۸۵۶ ) و کنگره ژنو (۱۸۶۴) که اولی سبب خاتمه جنگ کریمر شد و دومی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ را به وجود آورد نام برد.

۳-  سمپوزیوم ( Symposium  )

سمپوزیوم از کلمه یونانی ( Symposiom  ) گرفته شده و از طریق زبان انگلیسی وارد زبان‌های مختلف جهان گردیده است.

در قدیم به انجمنی گفته می‌شده است که مردم بدون توجه به سن و سال‌شان در آنجا جمع بشوند و وقت خود را با نوعی سرگرمی بگذرانند.

از این نظر سمپوزیوم را باید جایی نظیر باشگاه‌های فعلی دانست. اما امروز سمپوزیوم به مفهوم دیگری به کار می رود و از شیوه های جدید مباحثه محسوب می شود.

اکنون سمیوپزیوم به تجمعی گفته می شود که در آن عده ای از متخصصان فن و دانشمندان، موضوعی واحد را مورد بحث قرار دهند، توضیح اینکه طبق برنامه معینی از متخصصان فنی دعوت می شود که در جلسه یا جلساتی شرکت و درباره مطلب خاصی سخنرانی کنند. 

موضوع بحث یکی است اما هر یک از سخنوران جنبه جداگانه ای را مورد بحث قرار می دهند. بعد از استماع   سخنرانی ها، شنوندگان نیز وارد بحث می شوند و نظر خود را اظهار می کنند.

۴-  سمینار ( Seminare فرانسه ) و ( Seminar انگلیسی )

سمینار از لغت ( Seminarium ) لاتین اخذ شده و در اصل به معنی قلمستان و بذر افشان است.

با توجه به مجالسی که در کشور ما و دیگر نقاط جهان به نام (( سمینار )) تشکیل  می‌شود می‌توان استنباط کرد که مقصود اصلی از برپا داشتن این سمینارها صرف نظر از آموختن شیوه‌های کار، تبادل نظر درباره‌ی امری است و روی‌هم‌رفته کوشش بر آن مصروف است که از نظر کلیه کسانی که در جلسه شرکت می‌کنند، اطلاع حاصل شود و راهی انتخاب گردد که در پیشرفت کار موثر باشد.

به طور خلاصه تجمعی را می‌توان سمینار نامید که در آن روش‌های جدید در هر فنی مورد مطالعه قرار گیرد و برای افزایش بازده کار از جهات کمی و کیفی بهترین و سهل‌الوصول‌ترین راه‌ها برگزیده شود.

۵-  کمیسیون ( Commission )

کمیسیون از لفظ لاتین ( Commission  ) گرفته شده و دارای معانی متعددی است.

از آن جمله به ماموریتی گفته می‌شود که برای اجرای امری به شخصی محول گردد. همچنین در تجارت و امور بانکی پولی است که یک موسسه یا شخص در برابر انجام دادن کاری دریافت می‌کند.

به طور خلاصه کمیسیون به مجمعی نیز اطلاق می‌شود که برای تحقیق و مطالعه درباره موضوعی تشکیل گردد. همچنین گروهی از نمایندگان چند کشور را که از طرف سازمان ملل مامور رسیدگی به یکی از امور بین‌المللی شوند، کمیسیون گویند.

از میان این گونه کمیسیون‌ها می توان کمیسیون بین‌المللی تحقیق، کمیسیون خلع سلاح و کمیسیون حقوق بشر را نام برد.

یادآوری: تجمع تعدادی از اعضای یک کمیسیون را که مامور تحقیق یا اتخاذ تصمیم درباره امری می‌شوند، «سوکمیسیون» نامند.

۶-  کمیته ( Comite )

کمیته از کلمه انگلیسی ( Comite ) از مصدر ( To Commit ) گرفته شده و در اصل به معنی سپردن است.

اما اصطلاحاً کمیته به مجمعی گویند که از یک حکومتی یا مقام   صلاحیتدار، یا جمعیتی برای بررسی امری یا آماده کردن طرحی یا اجرای تصمیمی انتخاب شود.

در حقیقت کمیته از حیث مفهوم مترادف کلمه کمیسیون است، با این تفاوت که کمیته می‌تواند قدرت اجرایی نیز داشته باشد. بدین معنی که ممکن است به یک کمیته ماموریت داده شود که پس از تبادل نظر و مشورت تصمیمی اتخاذ کند و آن را به مرحله‌ی اجرا در آورد.  

۷-  پرزیدیوم ( Presidium )

این کلمه روسی ماخوذ از لاتین ( Prasidium ) است و در معنی وسیع‌تر به هیئت رئیسه و عده افرادی که اداره امور جمعیتی را بر عهده دارند، گفته می‌شود.

مانند پرزیدیوم آکادمی علمی که در این مورد درست مترادف هیئت رئیسه فرهنگستان است.

۸-  پلنوم (Plenum )

این کلمه نیز از لغت لاتین ( Plenum ) به معنی پُر، تمام و کامل گرفته شده و بیشتر در زبان روسی به کار رفته است.

پلنوم اصطلاحاً به مجمعی گویند که از همه اعضای متشکل یک سازمان بوجود آید. در حقیقت پلنوم در زبان ما مترادف است با کلمه‌ی «مجمع عمومی».

ضمناً در بعضی موارد به اعضای هیئت مقننه نیز اطلاق می‌شود.

۹-  میزگرد ( La Table Rond )

علاوه بر آنچه گفته شد، تجمع دیگری به نام میزگرد وجود دارد که نوعی مباحثه محسوب  می‌شود.

بدین معنی که عده‌ای در یک محیط دوستانه دور میزگردی جمع می‌شوند و درباره‌ی موضوعی به گفت‌وگو می‌پردازند.

به این مجمع از آن جهت میزگرد گفته اند که سخنگویان از هر جهت در شرایط مساوی قرار دارند و می‌توانند با رعایت مقررات میزگرد نظر خود را اظهار کنند. با اینکه میزگرد در مباحث علمی و تحقیقی اهمیت سابق خود را از دست داده و جای آن را انواع دیگر تجمعات گرفته است، هنوز در امور سیاسی و مطبوعاتی دارای اعتبار خاصی است.

میزگرد در مسائل سیاسی بدان جهت اهمیت زیاد دارد که نمایندگان دُول با سران کشورها با شرایط مساوی و حقوق یکسان در مذاکرات شرکت می‌کنند و بدون آنکه تحت تاثیر قدرت‌های دُول بزرگتر قرار گیرند، نظر خودرا اظهار می‌نمایند.

اما از نظر مطبوعاتی نیز میز گرد اعتبار و اهمیت خود را همچنان حفظ کرده است و مانند کنفرانس مطبوعاتی رواج دارد.

فرق بین کنفرانس مطبوعاتی و کنفرانس میزگرد آن است که در کنفرانس مطبوعاتی معمولاً گوینده یک نفر است و تعداد سئوال‌کننده بیشتر، بدین معنی که ابتدا شرکت کننده در مصاحبه مطبوعاتی موضوعی را عنوان می‌کند و در اطراف مسئله سخن می‌گوید و سپس از طرف شنوندگان که همان نمایندگان مطبوعات و خبرگزاری‌ها هستند، سئوالات مختلفی طرح می‌شود.

 در صورتی که در کنفرانس میز گرد طرز عمل درست عکس این است، یعنی سئوال‌کننده یک نفر؛  و گویندگان پاسخ (که همان شرکت‌کنندگان در کنفرانس میزگرد هستند)، متعدد است.

 

منبع: وبلاگ گوناگون

http://manoochehr-khandan.blogfa.com